REKLAMA [A] - GBS BANK
Pożar hali z toksycznymi odpadami w Zielonej Górze Przylepie .

W sobotę 22 lipca 2023 r. około godz. 16.00 wybuchł pożar hali, w której od lat były przechowywane toksyczne odpady. W posiedzeniach sztabu kryzysowego uczestniczy marszałek Elżbieta Anna Polak.

News will be here

W hali były składowane 32 rodzaje różnych substancji niebezpiecznych, m.in. p-ksylen, toluen metylobenzen, benzen czy ołów, które są klasyfikowane jako trucizny. W Przylepie znajdowały się również choćby styren, aceton, etylobenzen, kadm, detergenty i farby, które powodują różne skutki zdrowotne.

Pożar spowodował, że nad dzielnicą Zielonej Góry oraz okolicą pojawił się gesty dym, przez całą noc gasiło go ponad 60 zastępów straży pożarnej. Urząd Miasta w Zielonej Górze wydał komunikat do mieszkańców, by nie wychodzili z domów i zamknęli okna. A alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został wysłany do mieszkańców siedmiu powiatów: oprócz zielonogórskiego, także do powiatu świebodzińskiego, krośnieńskiego, żarskiego, żagańskiego, nowosolskiego oraz wschowskiego.

Marszałek Elżbieta Anna Polak bierze udział w zebraniach Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. W sobotę zielonogórski Urząd Miasta podał informację, że odbędzie się ewakuacja mieszkańców Przylepu. W gotowości były jednostki Samorządu Województwa Lubuskiego: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, która uruchomiła dwa dodatkowe zespoły ratunkowego. Byliśmy też gotowi oddać do dyspozycji obiekty hotelowe w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie.

Jednak - po badaniach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Straży Pożarnej - Wojewoda Lubuski podjął decyzję, że ewakuacja nie jest konieczna.

Z powodu pożaru został wstrzymany ruch pociągów na trasie Zielona Góra – Poznań.

W 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowił, że Prezydent Miasta Zielona Góra ma obowiązek niezwłocznie usunąć odpady składowane w Przylepie. Prezydent Janusz Kubicki dostał nakaz niezwłocznej utylizacji.


Źródło: Lubuskie
Zdjęcie: Lubuskie.pl

24-07-2023 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się udaje.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się...

Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM