REKLAMA [A] - GBS BANK
3 mln zł na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Samorząd Województwa Lubuskiego przekaże kolejne miliony na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Tym razem będą to 3 mln zł. Na co zostaną przeznaczone?

Przypomnijmy. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze ma ruszyć jesienią br. Zostanie tam przeniesiony oddział pediatryczny i ginekologiczno-położniczy, który obecnie znajduje się w budynku L. W CZMiD powstanie też oddział intensywnej terapii pediatrycznej. Ponadto możliwe będzie specjalistyczne leczenie dzieci – m.in. w zakresie onkologii, nefrologii czy hematologii. - Robimy to dla lubuskich kobiet, pragniemy zapewnić okołoporodową opiekę na europejskim poziomie - mówi Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Placówka będzie też pełnić funkcję bazy naukowo-dydaktycznej dla Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dlatego właśnie Samorząd Województwa Lubuskiego postanowił przekazać kolejne pieniądze na ten cel. Tym razem jest to kwota 3 mln zł, która zostanie przeznaczona na zakup sprzętu dydaktycznego w związku z praktycznym kształceniem studentów z Collegium Medicum. To m.in.: wyposażenie pomieszczeń dedykowanych studentom, sal konferencyjnych, sal dydaktycznych, szatni itd. (krzesła, stoły, tablice, monitory LED, telewizory itp.). Szpital Uniwersytecki jest obecnie w trakcie przetargów na to wyposażenie. Ponadto trwają ostatnie postępowania przetargowe na:

- meble w zabudowie;
- wyposażenie ruchome bloku operacyjnego;
- rolety.

Obecnie trwają prace przy identyfikacji wizualnej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka połączonej z czytelnym systemem komunikacji wewnętrznej (kraina TU-TAM na ścianach ufundowana przez Ekoenergetykę).

Przenoszenie pierwszych oddziałów (pediatria, chirurgia dziecięca) do CZMiD planowane jest na październik 2022 r.
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze w liczbach

Budowa CZMiD finansowana była głównie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 132 292 675 zł, z czego środki uzyskanie w UE to 94 423 999 zł. Resztę środków pozyskano z budżetu województwa (ok. 26 mln zł), państwa (ok. 9 mln zł), a także wkładu własnego szpitala (2,7 mln zł)

Budynek ma:

- 20 metrów wysokości,
- powierzchnię 14,5 tys. m kw.
- kubaturę około 60 tys. m sześć.

CZMiD to:

- ponad 350 okien,
- 700 ton stali
- 6500 m sześc. betonu.

We wrześniu 2021 r. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka otrzymało nagrodę „Lubuskiego Mistera Budowy” w kategorii budownictwa użyteczności publicznej.
Tak powstawało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

- 28 grudnia 2016 r. - umowa na dofinansowanie z RPO zadania „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka”
- 15 maja 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą tj. firmą Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA.
- 23 września 2018 r. – wbicie symbolicznej pierwszej łopaty
- 24 września 2019 r. - zawieszenie wiechy na budynku.
- Pierwotny termin uruchomienia CZMiD – II półrocze 2021 r.
- 7 grudnia 2020 r., decyzją marszałek Elżbiety Anny Polak w budynku zaczął działać Szpital Tymczasowy, w którym leczono chorych na COVID-19.
- 31 marca 2022 r. – zakończenie działalności ST (leczono w nim ponad 3 tys. pacjentów ciężkim stanie, 80% uratowano)

Po zakończeniu działalności Szpitala Tymczasowego, Mostostal rozpoczął w budynku prace remontowe i modernizacyjne polegające na przystosowaniu wnętrz do pierwotnych potrzeb, czyli leczenia dzieci i ich mam.

Kolejnym krokiem jest wyposażanie szpitala w sprzęt i aparaturę zakupioną w drodze przetargu wcześniej (zmagazynowane za symboliczną złotówkę w magazynach lokalnej firmy LCL).

- Chcemy, aby Centrum Zdrowia Matki i Dziecka najpóźniej jesienią tego roku funkcjonowało już normalnie – mówi marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak.
Wyposażenie szpitala dziecięcego finansowane było z kilku źródeł:

- dofinansowanie UE: ok. 9,2 mln złotych oraz 20 mln zł na zadanie „Dodatkowe wyposażenie do walki z COVID-19”,
- dofinansowanie z budżetu Województwa Lubuskiego: ok. 16,7 mln zł,
- darowizna od fundacji DKMS: 1,2 mln zł na wyposażenie oddziału onkologii dziecięcej,
- środki własne Szpitala: 0,4 mln zł.

Co do tej pory daje łącznie kwotę ok. 47,5 mln złotych na zakup pierwszego wyposażenia.
Planowana Struktura CZMiD w Zielonej Górze

W CZMiD na czterech kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej mają się znaleźć 173 łóżka. Działalność leczniczą będą prowadzić następujące oddziały:

- Pediatrii Ogólnej z wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny (52 łóżka, tym 46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych); NOWOŚĆ
- Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi również na potrzeby chirurgii noworodka i traumatologii (30 łóżek);
- Oddział Onkologii Dziecięcej (12 łóżek); NOWOŚĆ
- Oddział Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich (23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich);
- Oddział Neonatologiczny przeznaczony również dla potrzeb patologii noworodka (15 łóżeczek intensywnej terapii noworodka, 12 stanowisk OIOM);
- Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci (6 łóżek). NOWOŚĆ

W CZMiD zaplanowano również nowoczesny blok operacyjny, będzie także miejsce na poradnie, pracownie diagnostyczne oraz część rekreacyjno-gastronomiczną.

Źródło: Lubuskie.pl

08-08-2022 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Reklama [C] MARAL Hurtownia BHP

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

18 zarzutów usłyszał zatrzymany przez świebodzińskich policjantów 34-latek. Wśród nich jest trzynastokrotne złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dwukrotne niezatrzymanie się do kontroli, posiadanie narkotyków, a także wielokrotne kradzieże p...

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM