REKLAMA [A] - GBS BANK
Wirtualna Polska o kolejnej aferze z Mejzą. W kampanii wyborczej wspierały go fikcyjne konta internetowe.

Jak donosi Wirtualna Polska, grubo ponad setka fałszywych kont i stron na Facebooku sztucznie podbijała internetowe zasięgi lubuskiego parlamentarzysty PiS.

News will be here

Czy mogło mieć to wpływ na wynik wyborów? Sprawę komentuje Elżbieta Płonka, która przegrała z Łukaszem Mejzą zaledwie 880 głosami, oraz Patryk Nowakowski, zielonogórski aktywista. To po jego sygnałach sprawą zajęła się WP.

WP informuje, że kontrowersyjny parlamentarzysta swoją kampanię w Internecie oparł na sieci fikcyjnych kont na Facebooku oraz stron udających lokalne media. I pokazuje konkretne dowody tej aktywności w sieci.

Dziennikarze WP piszą o ponad setce kont zakładanych na fałszywą tożsamość. Za zdjęcia profilowe posłużyły w większości fotorealistyczne grafiki wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Ale nie wszystkie. Do uwiarygodnienia jednego z kont posłużyło zdjęcie 18-letniej Anastazji Głuszczenko, Ukrainki chorej na białaczkę, które można było bez przeszkód pobrać ze strony informującej o zbiórce na leczenie. Na fałszywym profilu kobieta funkcjonowała jako Dorota Wilk z Drezdenka.

Równolegle w sieci działało kilkanaście profili pod wspólną marką „Cześć”. Największe z nich „Cześć Lubuskie” i „Cześć Zielona Góra” miały kolejno 13 i 8,3 tys. obserwujących.

Zarówno fikcyjne konta jak i strony udające media miały za zadanie wspólne nakręcanie ruchu w sieci i sztuczne podbijanie treści publikowanych przez Mejzę. Tak bowiem działa Facebook: algorytmy portalu promują te treści, które generują aktywność. Najwyżej ocenianie są udostępnienia. A trzeba podkreślić, że liczba znajomych na fikcyjnych kontach często szła w tysiącach.

Zasięgi idące w miliony

Na WP czytamy: – 13 maja Mejza zamieszcza na swoim profilu film “Hit! Tak powitałem Donalda Tuska w Lubuskiem!”. Dwa dni później za jego promocję zabiera się fabryka troli wspierająca Mejzę. Pierwsza nagranie podaje dalej Marta Jabłońska (3,5 tys. znajomych). Potem Iwona Kicińska (4 tys.) i kolejne konta. W sumie 97 kont zidentyfikowanych jako fałszywe. Dzięki temu film zaczęły podawać kolejne osoby. Do dziś zobaczyło go ponad 100 tys. osób. Zebrał 3,5 tys. komentarzy.

Największy sukces posła i promującej go farmy trolli to film z 13 września. Nagranie z wulgarnymi słowami posła PiS (Mejza zwraca się w nim do lidera KO słowami: “Donald co ty pier..lisz”) zatytułowane “Tusk obskoczył łomot!” obejrzało niemal milion osób. I znów pomogły trolle. Filmik został udostępniony przez praktycznie wszystkie zidentyfikowane przez nas fikcyjne konta.

Źródło: LCI
Zdjęcie: Lubuskie.pl

08-11-2023 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się udaje.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się...

Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM