REKLAMA [A] - GBS BANK
Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację!

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny krok w przygotowaniu kompleksowego systemu ścieżek rowerowych w Lubuskiem.

News will be here

- Z wielkim przekonaniem, nadzieją i radością przygotowaliśmy dzisiaj te umowy. Życzę szczęśliwej realizacji - mówił członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński podczas podpisania umów z samorządowcami na przygotowanie dokumentacji pod nowe ścieżki rowerowe na północy regionu.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego rozstrzygnął konkurs na wsparcie w 2023 r. jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zadań sprzyjających rozwojowi infrastruktury i mobilności rowerowej na terenie województwa lubuskiego.

- Ścieżki podnoszą walor turystyczny i poprawiają bezpieczeństwo - mówił w czwartek (20 lipca) podczas podpisania umów w Biurze Zamiejscowym UMWL w Gorzowie Wlkp. członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. - Podpisaliśmy dzisiaj pakiet kolejnych umów na projekty ścieżek rowerowych. 27 gmin otrzyma dofinansowanie w tym roku na kwotę blisko 3,5 mln zł. To jest kolejny krok w przygotowywaniu się do budowy kompleksowego systemu ścieżek rowerowych. W ubiegłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 3 mln 800 tys. zł. Także 27 gmin otrzymało pieniądze na projekty. Chcemy, żeby takich projektów było coraz więcej. Jednym z najważniejszych projektów, jakie złożyliśmy do Krajowego Planu Odbudowy, była budowa kompleksowa systemu ścieżek rowerowych w całym regionie. Opiewał na kwotę ponad 200 mln zł. Był jednym z najwyżej ocenionych. Mieliśmy wielką nadzieję, że szybko otrzymamy to wsparcie. Czekamy wciąż na te miliardy, które są Polsce bardzo potrzebne. Jednak żeby nie tracić czasu, przygotowujemy się do takiej kompleksowej budowy w regionie, który ma ponad 600 jezior i wspaniale walory turystyczne. Chcemy je wyeksponować, pokazać mieszkańcom i turystom – podkreślił M. Jabłoński.

Jak dodała obecna podczas wydarzenia posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska, Lubuskie z turystyki słynie. - To jednak nie tylko aspekt turystyczny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wiemy, że ścieżki rowerowe to często jedyny sposób przedostania się mieszkańców terenów wykluczonych do szkoły czy pracy. Musi się to odbywać bezpiecznie. W sejmowej komisji infrastruktury cały czas walczymy o poprawę dostępności komunikacyjnej mieszkańców naszego regionu - mówiła posłanka.

W wydarzeniu wziął udział również dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL w Zielonej Górze Sławomir Kotylak.

Umowy w Gorzowie Wlkp. podpisały następujące samorządy:

Gmina Skwierzyna
Miasto Gorzów Wielkopolski
Gmina Santok
Gmina Rzepin
Międzyrzecz
Gmina Krzeszyce
Gmina Kłodawa
Gmina Sulęcin
Powiat Strzelecko-Drezdenecki

Z miasta do gminy

- Jest to bardzo ważna umowa, ponieważ przygotowujemy się do rozbudowy ścieżki wzdłuż Kłodawki. Zakładamy połączenie ścieżką z gminą Kłodawa, która też przygotowuje dokumentację do podobnego projektu na swoim terenie. Gdy przygotujemy dokumenty, będziemy mogli sięgnąć po środki z ZIT-ów. Chcemy w przyszłym roku po nie aplikować - podkreślała Iwona Olek, wiceprezydentka Gorzowa Wlkp.

- My zrealizujemy etap od Osiedla Marzeń w stronę drogi wojewódzkiej. Jest to duże osiedle, druga Kłodawa – dodała wójt Kłodawy Ana Mołodciak.

Inwestycje oczekiwane przez mieszkańców

- Otrzymaliśmy 150 tysięcy złotych na projekt budowy ścieżki rowerowej. Cieszymy się, bo przez wiele lat mówiło się o budowie ścieżki między Kostrzynem a Gorzowem (30 km) na byłym torowisku. Te pieniądze pójdą na projekt. Wpisaliśmy też projekt w partnerstwie: pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej między Krzeszycami a Grabami. To 5 km - mówił Stanisław Peczkajtis, wójt Krzeszyc.

Jak zaznaczył starosta strzelecko-drezdenecki Bogusław Kierus, te środki umożliwią przygotowanie dokumentacji na przebudowę istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej przy głównej drodze łączącej Strzelce z Drezdenkiem. - Natężenie ruchu jest tam bardzo duże. Podniesie nam to poziom bezpieczeństwa w tym rejonie. Strzelce słyną z kolarzy - podkreślał starosta.

Podczas wydarzenia przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zachęcili samorządowców do wspólnego przygotowywania projektów tras na terenie województwa lubuskiego w ramach sieci Odra Velo. Projekt Odra Velo umożliwi uruchomienie pilotażowego planu budowy ścieżek w oparciu o opracowaną dla całego województwa koncepcję szlaków rowerowych. Pozwoli stworzyć spójną sieć atrakcyjnych tras dla cyklistów.

Warto się dogadać

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński zachęcał również przedstawicieli miast i gmin obecnych na spotkaniu do sięgania po tańsze i mniej skomplikowane formy wykonywania ścieżek rowerowych na swoim terenie. - Czasami te szlaki prowadzą przez tereny innych właścicieli, jak lasy państwowe czy PKP. Czasami warto rozważyć dogadanie się ze stronami lub wydłużenie trasy, by nie przebiegała przez obszary sporne, trudne, ponieważ to wydłuża proces latami i go podraża. Rozważcie też Państwo, czy nie warto zrobić dłuższego odcinka, ale tańszego technicznie do wykonania - podpowiadał Marcin Jabłoński.

Źródło: Lubuskie.pl
Zdjęcie: Tomek Kowaluk LCI

21-07-2023 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się udaje.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się...

Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM