REKLAMA [A] - GBS BANK
„Gusła” z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze podziwiane na festiwalu w Edynburgu!

– Lubuski Teatr zaprasza nas do obecności, odłożenia na bok uprzedzeń o niejasnych europejskich przedstawieniach – tak o spektaklu „Gusła” prezentowanym na Fringe Fastival w Edynburgu pisze recenzentka Kate Gaul.

News will be here
Przypomnijmy, że sztuka w reżyserii Grzegorza Brala, oparta na motywach z „Dziadów” Adama Mickiewicza jest pokazywana na największym festiwalu teatralnym na świecie – Fringe Festival. Będzie tam grana do 27 sierpnia 2023 r. włącznie. W tym czasie zespół aktorski Lubuskiego Teatru zaprezentuje się w Summerhall w Edynburgu ponad 20 razy.

W recenzji na stronie disruptingstages.com Kate Gaul doceniła całokształt spektaklu: – Wypełniona mgłą atmosfera i nieustająca muzyka fortepianu dodają ekstremalnego nastroju. Każdy aktor otrzymuje monolog mówiony, a większość tekstu zespołowego jest śpiewana. Ponieważ nie ma „czwartej ściany”, efekt jest taki, że przedstawienie skierowane jest bezpośrednio do nas. (…) Prostota inscenizacji opiera się całkowicie na wykonawcach i ich ciałach, aby stworzyć ten kompletny i nieznany świat. (…) Zaangażowanie w integrację wszystkich tych elementów zaowocowało potężnymi występami o emocjonalnej głębi – napisała recenzentka.

Kate Gaul zwróciła też uwagę, że odbiór „Guseł” za granicą wymaga sięgnięcia do informacji o słowiańskiej kulturze. – Z programu dowiaduję się, że w folklorze słowiańskim „Dziady” to określenie duchów przodków i zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone. „Gusła” są więc jak spotkanie z prastarym rytuałem ludowym, związanym z przywoływaniem dusz zmarłych, podczas którego żywi pomagają zmarłym odzyskać spokój ducha. Zmarli w zamian udzielają żyjącym ostrzeżeń i lekcji moralnych – dodała autorka recenzji.

Z Ziemi Lubuskiej do szkockiej

„Gusła” na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza to spektakl, który miał premierę 15 stycznia 2022 r. Pracę włożoną w przygotowanie przedstawienia i kunszt zaprezentowany na scenie doceniła wówczas marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska.

W czerwcu 2023 r., na zakończenie kolejnego sezonu artystycznego w Lubuskim Teatrze, artyści otrzymali wsparcie samorządu województwa lubuskiego na wyjazd do Edynburga na Fringe Festival – 200 tys. złotych. – Mickiewiczowskie „Dziady” powstały 200 lat temu, ale dobrze o tym wiemy i to czujemy, że wciąż są bardzo aktualne. „Gusła” na podstawie „Dziadów” podziwialiśmy w Zielonej Górze i nie tylko. Cała Polska zachwyciła się tym, co udało się wyczarować naszemu Lubuskiemu Teatrowi. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że również cały świat w Edynburgu zachwyci się „Gusłami”. Dlatego zaryzykuję i zainwestuję w ten wyjazd! – powiedziała o spektaklu marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zielonogórska wersja „Dziadów” była pokazywana także w wersji plenerowej, w 2021 roku. W ramach projektu „Przestrzenie Sztuki” spektakl można było obejrzeć w kilku miejscowościach województwa lubuskiego (Cigacice, Wysoka, Podmokle Małe, Złotnik, Budachów, Zamek Karolat w Siedlisku). Ponadto przedstawienie brało udział w VIII edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Źródło: Lubuskie PL

09-08-2023 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się udaje.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się...

Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM