×
– Lubuski Teatr zaprasza nas do obecności, odłożenia na bok uprzedzeń o niejasnych europejskich przedstawieniach – tak o spektaklu „Gusła” prezentowanym na Fringe Fastival w Edynburgu pisze recenzentka Kate Gaul.
W recenzji na stronie disruptingstages.com Kate Gaul doceniła całokształt spektaklu: – Wypełniona mgłą atmosfera i nieustająca muzyka fortepianu dodają ekstremalnego nastroju. Każdy aktor otrzymuje monolog mówiony, a większość tekstu zespołowego jest śpiewana. Ponieważ nie ma „czwartej ściany”, efekt jest taki, że przedstawienie skierowane jest bezpośrednio do nas. (…) Prostota inscenizacji opiera się całkowicie na wykonawcach i ich ciałach, aby stworzyć ten kompletny i nieznany świat. (…) Zaangażowanie w integrację wszystkich tych elementów zaowocowało potężnymi występami o emocjonalnej głębi – napisała recenzentka.
Kate Gaul zwróciła też uwagę, że odbiór „Guseł” za granicą wymaga sięgnięcia do informacji o słowiańskiej kulturze. – Z programu dowiaduję się, że w folklorze słowiańskim „Dziady” to określenie duchów przodków i zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone. „Gusła” są więc jak spotkanie z prastarym rytuałem ludowym, związanym z przywoływaniem dusz zmarłych, podczas którego żywi pomagają zmarłym odzyskać spokój ducha. Zmarli w zamian udzielają żyjącym ostrzeżeń i lekcji moralnych – dodała autorka recenzji.
„Gusła” na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza to spektakl, który miał premierę 15 stycznia 2022 r. Pracę włożoną w przygotowanie przedstawienia i kunszt zaprezentowany na scenie doceniła wówczas marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska.
W czerwcu 2023 r., na zakończenie kolejnego sezonu artystycznego w Lubuskim Teatrze, artyści otrzymali wsparcie samorządu województwa lubuskiego na wyjazd do Edynburga na Fringe Festival – 200 tys. złotych. – Mickiewiczowskie „Dziady” powstały 200 lat temu, ale dobrze o tym wiemy i to czujemy, że wciąż są bardzo aktualne. „Gusła” na podstawie „Dziadów” podziwialiśmy w Zielonej Górze i nie tylko. Cała Polska zachwyciła się tym, co udało się wyczarować naszemu Lubuskiemu Teatrowi. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że również cały świat w Edynburgu zachwyci się „Gusłami”. Dlatego zaryzykuję i zainwestuję w ten wyjazd! – powiedziała o spektaklu marszałek Elżbieta Anna Polak.
Zielonogórska wersja „Dziadów” była pokazywana także w wersji plenerowej, w 2021 roku. W ramach projektu „Przestrzenie Sztuki” spektakl można było obejrzeć w kilku miejscowościach województwa lubuskiego (Cigacice, Wysoka, Podmokle Małe, Złotnik, Budachów, Zamek Karolat w Siedlisku). Ponadto przedstawienie brało udział w VIII edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Źródło: Lubuskie PL
Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...
Szanowni Państwo,Firma RV Group Poland sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu oferuje Państwu współpracę w zakresie outsourcingu pr...
Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.
Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.
W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.
Dodaj komentarz