×
Lubuszanie chorzy na białaczkę nie będą musieli wyjeżdżać do innych ośrodków, by leczyć się komórkami macierzystymi. Gorzowski szpital otrzymał pozwolenie na taką formę terapii.
– To bardzo ważna chwila przede wszystkim dla pacjentów naszego województwa. Do tej pory chory - czy to hematologicznie czy onkologicznie – żeby otrzymać kompleksowe leczenie, musiał wyjeżdżać do innych województw. Dziś taką szansę ma na miejscu. W nowoczesnym ośrodku możemy zaproponować leczenie od A do Z. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy razem ze mną ciężko na to pracowali – mówiła prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierująca w szpitalu Katedrą i Kliniką Hematologii, Onkologii i Radioterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Uruchomienie skomplikowanych procedur przeszczepień wymagało od szpitala stworzenia odpowiedniego zaplecza. Nowoczesna siedziba kliniki hematologii powstała od podstaw. Budynek za 44 mln zł został oddany do użytku w zeszłym roku. Klinika zajmuje w nim trzy kondygnacje. Na najwyższej znalazł się jedyny w regionie bank komórek macierzystych. Pierwsze przeszczepienie zespół prof. Brzeźniakiewicz-Janus zamierza przeprowadzić już na przełomie lipca i sierpnia.
– Chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom: kadrze medycznej i personelowi technicznemu, którzy wspólnie pracują na to, by szpital jeszcze lepiej zabezpieczał potrzeby medyczne pacjentów. Dziękuję administracji samorządowej i rządowej, panu ministrowi Piotrowi Bromberowi, który właściwie nieustannie asystuje przy rozwoju naszego szpitala – mówił Jerzy Ostrouch, prezes zarządu lecznicy.
Wiceprezes Robert Surowiec, przyłączając się do podziękowań dodał, że osoby dotknięte chorobami onkologicznymi już coraz rzadziej muszą wyjeżdżać do innego województwa, żeby skorzystać z leczenia. Utworzone niedawno w szpitalu Uniwersyteckie Centrum Onkologii zapewnia kompleksową diagnostykę i leczenie, w tym radioterapię (ostatnio poszerzoną o brachyterapię, czyli napromieniowanie ze źródłem wprowadzonym do ciała pacjenta) czy zabiegi chirurgiczne z wykorzystaniem robota da Vinci.
- Pacjenci z województwa lubuskiego zyskują dostęp do świadczeń wcześniej nieosiągalnych - mówił Piotr Bromber, wiceminister zdrowia. Osobiście przywiózł do lecznicy dwa kluczowe dokumenty: ministerialne pozwolenia, które uruchamiają skomplikowane leczenie białaczek.
Gorzowski szpital dostał pięcioletnie pozwolenie na pobieranie od żywego dawcy komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych szpiku oraz przeszczepianie w układzie autologicznym komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych szpiku.
Druga zgoda ministra zdrowia dotyczy gromadzenia, przetwarzania, przechowywania, dystrybucji komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych ze szpiku.
Obie zgody w praktyce oznaczają leczenie chorych na białaczkę za pomocą przeszczepień komórek macierzystych. Chodzi jednak o przeszczepienia autologiczne, a więc takie, w których komórki nie są pobierane od dawcy, tylko od samego pacjenta.
Źródło: Lubuskie
Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...
Szanowni Państwo,Firma RV Group Poland sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu oferuje Państwu współpracę w zakresie outsourcingu pr...
Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.
Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.
W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.
Dodaj komentarz