Naczyniowcy z gorzowskiego szpitala ratują życie i sięgają po nowatorskie metody.

Minął rok odkąd w gorzowskim szpitalu działa pododdział chirurgii naczyniowej. Przez ten czas specjaliści wykonali ponad 700 zabiegów, w tym wszczepili 30 stentgraftów pacjentom z tętniakiem aorty brzusznej.

News will be here
Pododdział Chirurgii Naczyniowej działa w gorzowskim szpitalu od kwietnia ubiegłego roku. Zajmuje się głównie leczeniem chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Należą do nich: miażdżyca (w tym m. in. miażdżyca naczyń kończyn dolnych i tętnic szyjnych), niedrożność tętnic, która może prowadzić do udarów oraz tętniaki. – Zajmujemy się chorobami, które zagrażają życiu pacjentów – podkreśla lek. med. Olga Szyroki, kierownik chirurgii naczyniowej w szpitalu w Gorzowie Wlkp.

Do zabiegów ratujących życie należą m. in. wszczepienia stentgraftu pacjentom z tętniakiem aorty brzusznej i piersiowej. Sam zabieg trwa niespełna godzinę i polega na wprowadzeniu do naczynia protezy zabezpieczającej ścianę przed pęknięciem. Zazwyczaj wprowadzana jest do aorty przez tętnicę udową i mocowana w miejscu występowania tętniaka.

Pierwsze wszczepienie stentgraftu gorzowscy naczyniowcy wykonali w lipcu ubiegłego roku. Od tego czasu udało się przeprowadzić już 30 takich zabiegów. W sumie przez ponad rok wykonali  573 operacji oraz blisko 100 zabiegów wewnątrznaczyniowych i hybrydowych.

Pododdział Chirurgii Naczyniowej niedawno rozpoczął współpracę z oddziałem wewnętrznym i pacjenci po wszczepieniu stentgraftu są kontrolowani za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS. Do tej pory pacjentów kontrolowano za pomocą tomografu komputerowego po podaniu jodowego środka kontrastującego.

– Jodowe środki kontrastujące są nefrotoksyczne, te używane przy badaniu USG są bezpieczniejsze. Pacjenci nie są więc narażani na uszkodzenie nerek i na promieniowanie. A czułość wykrywania przecieków jest porównywalna z tomografią komputerową – wyjaśnia lek. Olga Szyroki.

Na swoim koncie gorzowscy naczyniowcy mają też nowatorski zabieg  wszczepienia stengraftu za pomocą metody holograficznej i zastosowaniu gogli VR.

Źródło: Lubuskie.pl

02-06-2022 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Pracownicy, Leasing Pracowników

Szanowni Państwo,Firma RV Group Poland sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu oferuje Państwu współpracę w zakresie outsourcingu pr...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się udaje.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się...

Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM