×
W niedzielę odbyły się równocześnie dwie premiery; pierwsza w tym roku masa rowerowa oraz prezentacja mapy rowerowej Gorzowa i okolic. Pierwsze egzemplarze mapy, jeszcze pachnącej drukarską farbą, otrzymało ponad 500 zebranych na Starym Rynku rowerzystów.
Uczestnicy masy mieli do pokonania 8 kilometrową trasę ulicami centrum, Zawarcia i Zakanala, a w geście jedności z naszym wschodnim sąsiadem mieli przypięte żółto-niebieski serduszka z hasłem „Gorzów wspiera Ukrainę”.
W samo południe ze Starego Rynku wystartowała, pierwsza w tym roku, wiosenna masa rowerowa. Wzięło w niej udział ponad 500 osób. Uczestnicy przed startem otrzymali egzemplarz mapy rowerowej, której premiera odbyła się chwilę wcześniej podczas konferencji prasowej, z udziałem zastępcy prezydenta miasta Jacka Szymankiewicza i wicestarosty powiatu gorzowskiego Magdaleny Nowak. Mapa bowiem powstała w wyniku porozumienia i współpracy obu urzędów.
Od kilku lat Gorzów inwestuje w infrastrukturę rowerową. Przy każdej nowej inwestycji drogowej powstają kolejne odcinki dróg i ścieżek rowerowych. Wszystko w trosce o ekologię oraz zgodnie ze zmianami cywilizacyjnymi.
Rower przestaje być kojarzony wyłącznie z rekreacją. Coraz częściej jest sposobem na życie. Działania Miasta od dłuższego czasu są skoncentrowane na zmianie trendów i komunikacyjnych przyzwyczajeń naszych mieszkańców. Inwestujemy w infrastrukturę rowerową, zmieniamy tabor MZK, wszystko po to, by ograniczyć ruch kołowy w centrum i przekonać, że rower to jest świat - podkreślił wiceprezydent Szymankiewicz.
Mapa rowerowa jest narzędziem do planowania bezpiecznych wycieczek rowerowych, z uwzględnieniem walorów turystycznych całego powiatu, stąd naturalne połączenie sił obu urzędów podczas prac - zaznaczyła wicestarosta Nowak.
Mapa rowerowa wpisuje się w filozofię miejskich działań w trosce o wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców, jest również narzędziem, które pozwoli precyzyjnie zaplanować bezpieczne wycieczki po Gorzowie i terenie powiatu gorzowskiego.
Oprócz wersji papierowej, mapa dostępna jest także w Internecie. Trzeba wejść na miejską stronę internetową, odnaleźć Geoportal i tu w zakładce „Turystyka” dostępna jest elektroniczna wersja mapy rowerowej, z które będzie można korzystać podczas wycieczek.
Prace nad mapą trwały blisko rok, w pracach brało udział kilkanaście osób, m.in. z Wydziału Geodezji i Katastru, Wydziału Dróg oraz Wydziału Sportu Urzędu Miasta, przy udziale Zbigniewa Rudzińskiego, który odpowiedzialny był za opracowanie części dotyczącej powiatu.
Na mapie zaznaczone są drogi rowerowe istniejące, planowane i w trakcie realizacji. Uwzględniono również łączniki pomiędzy oficjalnymi drogami rowerowymi, którymi można bezpiecznie przejechać, choć oficjalnie nie są ścieżkami dla rowerów. Mapa pokazuje również ukształtowanie terenu. Podział kartograficzny pozwala określić, jak długa będzie zaplanowana trasa rowerowa; jeden kwadracik na mapie to długość jednego kilometra.
Mapa zawiera również kilka gotowych propozycji tras rowerowych po Gorzowie i powiecie. W Gorzowie to trasy oznaczone literkami: A, B, C i D, a na terenie powiatu trasy mają nazwy: główny szlak regionalny, szlak rowerowy Warta - Noteć, szlak Architektury Romańskiej oraz szlak północ- południe. Na każdej zaznaczone są podstawowe informacje o zabytkach i ciekawostkach przyrodniczych, które warto zobaczyć.
Zainteresowanych nowym wydawnictwem po odbiór mapy zapraszamy do siedziby Starostwa Powiatowego przy ul. Pankiewicza 5-7 lub do Wydziału Promocji i Informacji UM przy ul. Sikorskiego 5 (budynek dawnego „Lamusa”).
Źródło: UM Gorzów Wlkp
Zdjęcie: Bartłomiej Nowosielski
Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...
Szanowni Państwo,Firma RV Group Poland sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu oferuje Państwu współpracę w zakresie outsourcingu pr...
Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.
Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.
W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.
Dodaj komentarz