REKLAMA [A] - GBS BANK
Inżynieria Lotnicza - odlotowy kierunek na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Ten kierunek współgra z naszymi planami w zakresie rozwijania możliwości lotniska Zielona Góra-Babimost – podkreśla członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

News will be here

Ponad 300 uczniów szkół z Lubuskiego, ale też z Wielkopolski i Dolnego Śląska stawiło się w czwartek, 27 października 2022 r. w siedzibie Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego i wzięło udział w zajęciach i prezentacjach z okazji Dnia promocyjnego nowego kierunku kształcenia na UZ - Inżynierii Lotniczej.

Studia z inżynierii lotniczej będą trwać 8 semestrów. Kształcenie będzie miało profil praktyczny, dlatego w trakcie zajęć studenci będą korzystać z bazy dydaktycznej uczelni (np. Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych) i wsparcia zewnętrznych ośrodków współpracujących z uniwersytetem (m.in. Centrum Szkolenia Mechaników Lotniczych Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Przylepie). Absolwenci otrzymają tytuł inżyniera i będą potrafili budować, naprawiać i obsługiwać statki powietrzne. Będą też wiedzieli, jak działają systemy lotnicze.

Start kierunku planowany jest na rok akademicki 2023/2024.

Korzystajmy z potencjału lotniska w Babimoście

W spotkaniu poświęconym planowanemu kierunkowi studiów, które odbyło się w czwartek, 27 października 2022 r., wziął udział m.in. członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński i dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego, Sławomir Kotylak. M. Jabłoński zapewnił, że samorząd wspiera różnorodne inwestycje w lotnictwo w regionie. Wspomniał o potencjale województwa lubuskiego, jakie daje port lotniczy Zielona Góra-Babimost. – Ten kierunek współgra z naszymi planami w zakresie rozwijania możliwości lotniska w Babimoście. Potrzebujemy kompetentnych fachowców, który będą potrafili pracować na najnowszym sprzęcie. Lotniska regionalne są ważnym atrybutem regionów ambitnych, z marzeniami i planami na przyszłość. Są także pewnego rodzaju przewagą konkurencyjną i atrybutem dla miast mających ambicje stołeczne. Mogą przynieść miastu wiele korzyści – mówił członek zarządu województwa.

Wysokie oceny kształcenia „furtką" do szybszego uruchomienia kierunku

Przedstawiciel zespołu ds. kierunku Inżynieria Lotnicza, dr inż. Daniel Dębowski wyjaśniał, na jakim etapie jest uczelnia, jeśli chodzi o uruchomienie studiów. – Mieliśmy składać wniosek do ministerstwa, ale po ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych okazuje się, że możemy trochę skrócić ten proces, ponieważ dyscyplina, jaką jest inżynieria mechaniczna (w którą wpisuje się kierunek Inżynieria Lotnicza) może ten etap pominąć i będzie się to działo u nas wewnętrznie na uczelni – wyjaśnił wykładowca.

– Wraz z naszymi zespołami naukowymi dołożyliśmy starań, aby uzyskać wysokie kategorie naukowe. Mogę powiedzieć, że inżynieria mechaniczna, automatyka, elektronika i elektrotechnika z punktu widzenia ewaluacji są najlepszymi dyscyplinami na uczelni. Otrzymały oceny „A”, w związku z czym mamy kredyt zaufania i możemy tworzyć kierunek bez zgody ministerstwa. To radykalnie skraca proces przygotowania: możemy przystąpić już do działań promocyjnych – dodał prof. Marcin Mrugalski, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Rozmowy na temat Inżynierii Lotniczej z marszałek Elżbietą Anną Polak oraz przedstawicielami uczelni i Aeroklubu Ziemi Lubuskiej były prowadzone od 2019 roku. W 2020 r. została podpisana trójstronna umowa pomiędzy uniwersytetem, Zespołem Szkół Technicznych w Zielonej Górze i Aeroklubem Ziemi Lubuskiej.

Prorektor uniwersytetu gratuluje osiągnięć

Prorektor UZ ds. współpracy z gospodarką, prof. Maria Mrówczyńska podkreśliła, jak dużymi sukcesami już teraz może się pochwalić uczelnia: – Myślę, że warto skierować podziękowania do zarządu województwa, urzędu marszałkowskiego i miasta. Ostatnie miesiące, a nawet lata współpracy owocują: zarówno młodzieżą, która do nas przyszła, jak i tym uruchamianym kierunkiem. Spotkaliśmy się w maju 2022 r., a widać progres. Jesteśmy tak naprawdę na końcu drogi, dzięki wsparciu mamy zakupiony nowy sprzęt. Sukcesem jest też współpraca z Technikum nr 4 w Zielonej Górze, gdzie prowadzimy zajęcia na kierunku związanym z lotnictwem. To też dla nas dobry kierunek promocji – że uczniowie już na etapie kształcenia w szkole widzą, co mogą u nas uzyskać. Należy pogratulować pani dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej, prof. Justynie Patalas-Maliszewskiej i całemu zespołowi tego, co do tej pory osiągnęli – powiedziała prof. M. Mrówczyńska.

Szykujemy się do rozbudowy lotniska. Niebawem ruszy przetarg na inwestycję

Przy okazji rozmów o inżynierii lotniczej na Uniwersytecie Zielonogórskim pojawił się temat planowanych inwestycji na lotnisku w Babimoście. – Intensywnie pracowaliśmy nad tym, by powiększyć możliwości i szanse funkcjonowania tego portu lotniczego. W poniedziałek, 31 października 2022 r. samorząd województwa ogłosi przetarg na opracowanie projektu nowego terminala, który ma już lokalizację. W projekcie budżetu, który będzie gotowy do 15 listopada 2022 r., będą zapisane kwoty zarówno na przyszły rok, jak i kolejne w Wieloletniej Prognozie Finansowej – powiedział członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. Trwają również rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej o współpracy w zakresie wykorzystania lotniska w Babimoście.
Atrakcje dla przyszłych inżynierów lotniczych

W Dniu promującym kierunek Inżynieria Lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim udział wzięło ponad 300 uczniów z różnych szkół, m.in. z Zielonej Góry, Sulechowa, Wolsztyna, Bolesławca czy Głogowa. Mieli okazję zwiedzić uczelniane laboratoria, wejść do środka szybowca czy przyjrzeć się sterowaniu dronem. Poznali też działalność kół naukowych, m.in. Akademickiego Klubu Krótkofalarskiego SP3PGX i Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej.

Źródło: Lubuskie.pl

28-10-2022 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się udaje.

W dobie szalejącego kryzysu niełatwo być liderem biznesu. Im się...

Wzrost kosztów produkcji, kosztów utrzymania firm i pracowników. Wysokie ceny materiałów, nieaktualne kosztorysy, bo sytuacja dynamicznie się zmienia.

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM